Четвер, 21 березня 2013 00:00

Презентація методичних рекомендацій щодо заповнення декларації про майно

Всеукраїнська Спеціальна Колегія з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю протягом тривалого часу співпрацює з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України у питанні запобігання корупції.

Тож, 21 березня у ІА Regionews відбулася прес-конференція з приводу презентації методичних рекомендацій щодо заповнення декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, який був розроблений спеціалістами Колегії та Міністерства економічного розвитку і торгівлі України для державних службовців даного Міністерства.

У заході взяли участь Голова Всеукраїнської Спеціальної Колегії з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю Юрій Лавренюк, а також Василь Вакаров та Сергій Яременко – завідувач та головний фахівець сектору запобігання та виявлення корупції Міністерства економічного розвитку і торгівлі України

Даний посібник є додатком до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», він був розроблений у формі «запитання-відповідь» та відповідає усім нормам чинного законодавства. Цими рекомендаціями можуть скористатися не лише працівники Міністерства, а інші державні службовці, які щороку подають декларацію про майно.

«Потреба у створенні даних рекомендацій виникла давно. Відповідно до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» особи, уповноважені на виконання функції держави, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати за місцем роботи декларацію про майно. Склалася ситуація, що значна кількість державних службовців не розуміють, яким чином потрібно заповнювати певні положення декларації. Нерозуміння, незнання та невчасна подача декларації призвели до того, що значна кількість державних службовців були притягнені до адміністративної відповідальності. Проаналізувавши це та уніфікувавши усі поради, фахівці Колегії та Міністерства розробили даний посібник, який є універсальним для усіх державних службовців, - зазначив Юрій Лавренюк.

Як відомо, Закон України «Про засади запобігання і протидії корупції» вступив у силу ще у 2011 році. За цей період у ньому було знайдено багато недоліків, а також невідповідності та неузгодженості з іншими законами. Як приклад, голова Колегії навів наступну ситуацію: згідно Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції» державний службовець, який скоїв корупційне правопорушення має бути звільнений з посади у триденний термін, проте, якщо ця людина обіймає виборну посаду, то даний Закон не передбачає процедури її звільнення. У такому випадку вона потрапляє до Єдиного реєстру осіб, що скоїли корупційні правопорушення. Відомі випадки, коли державний службовець, якого обрали на посаду, був внесений до реєстру один раз, проте продовжує обіймати посаду.

Також представників ЗМІ зацікавило питання щодо механізму перевірки декларацій. Як зазначив Василь Вакаров, то цей механізм - ситуативний. Тобто якщо державний службовець веде помірний спосіб життя та не привертає до себе увагу, то досить важко визначити чи відповідають його прибутки, які він вказав у декларації, його витратам. На жаль, механізм перевірки на достовірність даних декларації у нашій країні ще не налагоджений. «Я переконаний, що у громадськості, журналістів має бути вільний доступ до декларацій та Єдиного реєстру осіб, що скоїли корупційні правопорушення, аби мати змогу контролювати цей процес», - наголосив Вакаров.